RavzaGul.com
RavzaGul.com
RavzaGul.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RavzaGul.com

KapıAnasayfaGaleriLatest imagesKayıt OlGiriş yap

PEYGAMBER EFENDİMİZ' LE ŞEYTAN'NIN SOHBETİ...!!!

2 posters
YazarMesaj
AKEVLER[HACER]
Admin
Admin
AKEVLER[HACER]

PEYGAMBER EFENDİMİZ' LE ŞEYTAN'NIN SOHBETİ...!!! Empty
MesajKonu: PEYGAMBER EFENDİMİZ' LE ŞEYTAN'NIN SOHBETİ...!!!   PEYGAMBER EFENDİMİZ' LE ŞEYTAN'NIN SOHBETİ...!!! Icon_minitime22.02.10 13:04

Ibn-i Abbas Hazretlerinden naklen Muaz bin Cebel (R.anha) soyle rivayet ediyor:

Bir gun Resulullah (s.av.) ile beraber ensardan birinin evinde toplanmistik. Sohbete dalmistik. Bu arada disardan bir ses geldi: 'Ev sahibi'! Eve girmem icin bana izin verir misiniz? Benim sizden bir dilegim var, goruleek bir isim var. Bunun uzerine, herkes Resulullah (s.a.v.) Efendimize bakmaga basladi. Efendimiz, duruma vakif oldu ve: 'Bu seslenen kimdir, bilir misiniz?'buyurdu. Biz hep birden soyle dedik: 'En iyi bilen Allah ve Resuludur'.'

Bunun uzerine Resulullah (s.a.v) Efendimiz: 'O iblis'tir, Seytan'dir. Allahín laneti uzerine olsun'buyurunca, hemen Hz. Omer (R.Anha): 'Ya Resullullah, izin ver de bu laini oldurelim. '

Efendimiz soyle buyurdu: 'Hayir ya Omer, biliyorsun ki, ona belli bir vakte kadar muhlet verilmistir. 'Sonra soyle buyurdu: 'Kapiyi ona acin gelsin. O, buraya gelmek icin emir almistir. Dieyeceklerini anlamaya calisiniz. Anlatacaklarini iyice dinleyiniz. '

Sonrasi Ibn-i Abbas (r.a.) soyle anlatiyor:
Kapiyi actilar. Iceriye girdi ve bize gorundu. Bir de baktik ki, gozleri sasi bir ihtiyar. Kose sakalli. Cenesiden alti veya yedi kadar kil sallaniyor ki, ay kili gibi. Gozleri yukari dogru acilmis. Kafasi fil kafasi gibi, dudaklari manda dudagina benziyordu.

Soyle bir selam verdi:
'Selam sana ya Muhammed (s.a.v.), selam size ey cemaat-i muslimin!'
Onun bu selamina Resulullah (s.a.v.) Efendimiz su cevabi verdi: 'Selam Allah'indir ey lain.'

-Efendimiz sonra ona soyle buyurdu: Bir iş için geldigini duydum, nedir o iş?
-Seytan soyle anlatti: Benim gelişim, kendi arzumla olmadi. Mecburen geldim.
-Resulullah (s.a.v) efendimiz sordu: 'Nedir o mecburiyet?
- Seytan anlatti: 'Izzet sahibi Rabbinden bana bir melek geldi ve dedi ki: 'Allahu Teala (c.c.) sana emir veriyor. Muhammed'e Ademogullarini nasil kandirdigini, nasil aldattigini bir bir soyleyeceksin. Soylediklerine bir yalan katarsan, seni kül ederim; külünü rüzgar savurur, düşmanlarin önünde seni rüsva ederim. '
İşte o emir üzerine sana geldim "Ya Muhammed" (s.a.v), istediğini sor

Efendimiz soyle sordu: Madem ki sözlerinde doğru olacaksin. O halde anlat:

- Halk arasinda en cok sevmedigin kimdir?
Seytan su cevabi verdi: Sensin Ya muhammed (s.a.v) Allah'in yarattiklari arasinda senden daha cok sevmedigim kimse yoktur

- Benden sonra en cok kimlere bugzlusun ve sevmezsin?
Seytan anlatti: Varlığını Allah yoluna vermis muttaki (gercekten dindar) gencleri sevmem

- Sonra kimleri sevmezsin?
Sabirli ve şüpheli işlerden sakınan alimi

- Sonra?
Temizlik işinde, yıkadığı yerleri üç defa yıkamaya devam eden kimseyi

- Sonra?
Sabırlı fakir ki, ihtiyacini hic kimseye anlatmaz, halinden şikayet etmez.

- Peki, bunun sabirli oldugunu nerden bilirsin?
Ya Muhammed (s.a.v.), o kimse ihtiyacini kendi gibi birine acmaz. Her kim ihtiyacını kendi gibi birine üc gün üst üste anlatırsa, Allah (c.c.) onu sabredenlerden yazmaz. Hasili, onun sabrını: halinden, tavrından şikayet etmeyisinden anlarim.

- Sonra kim?
Şükreden zengin

-Peki, o zenginin şükreden oldugunu nasil anlarsin?
Onu gorurum k, helalinden kazaniyor ve helal yerlere harciyor. Iste, o sukreden bir zengindir.

- Peki, ummetin namaza kalkincca, senin halin nasil olur?
Ya Muhammed (s.a.v.), o zaman beni bir sirtma tutar. Cünü ben secde etmedim, kovuldum. Ademoglu ise secde ediyor diye titrerim. Ayrica bir kul Allah (C.C.) icin secde edince bir derece yükselir.

- Peki, oruc tuttuklari zaman nasil olursun?
O zaman da baglanirim. Taa onlar iftar edinceye kadar bagli kalirim.

- Hac yaptiklari zaman nasil olursun?
O zaman da cildiririm

- Kur'an okuduklari zaman nasil olursun?
O zaman tipki ateste eriyen kursun gibi eririm.

- Sadaka verdikleri zaman halin nasildir?
Iste o zaman halim pek yaman olur. Sanki sadaka veren, bir testere ile beni ikiye böler.

- Neden öyle testere ile ikiye bicilirsin, ya Ebamürre?
Bunun üzerine Iblis; 'Onu da anlatayim' dedi. " Cünkü sadakada dört güzellik
vardir.
1- Allahü Teala, (c.c.) sadaka verenin malina bereket verir.
2- Sadaka, veren o kimseyi halkina sevdirir
3- Allahü Teala (c.c.) onun verdigi sadakayi Cehennem ile arasina perde yapar.
4- Allahü Teala, (c.c.) ondan belayı,sıkıntıyı giderir.

- Ebu Bekir icin ne dersin?
Allah'a yemin ederimki, her gördüğüm yerde ondan kacarim

- Peki, Osman icin ne dersin?
Ondan cok utanirim. Rahman'in melekleri de ondan utanir.

- Peki, Ali icin ne dersin?
Ah, onun elinden bir kurtulsam! O, beni biraksa ben de onu biraksam. Ben onu birakirim ama O beni birakmaz.

Sonra, Resulullah (s.a.v.) Efendimiz, söyle buyurdu: "Ümetime saadet ihsan eden; seni de belli bir vakte kadar saki kilan Allah'a (c.c.) hamd olsun
- Bunun üzerine Iblis söyle dedi:
' Heyhat, heyhat...Ümemetin saadeti nerede? Ben, o belli vakte kadar diri kaldikca, sen ümmetin icin nasil reahlik duyarsin? Ben, onlarin kan damarlarina girerim, etlerine karisirim. Ama onlar, benim bu halimi görmez ve bilemezler. Beni yaratan ve kiyamet gününe kadar bana mühlet veren Allah'a (c.c.) yemin ederim ki, onlarin cahillerini, alimlerini, ümmilerini, okumuslarini, facirlerini ve abidlerini, hepsini azdiririm. Sadece Allah'in (c.c.) halis kullarini azdiramam.

- Sana gore ihlas sahibi olan muhlis kullar kimlerdir?
Ya Muhammed (s.a.v.), bir kimse ki paralarini severse o, Allah (c.c.) icin bir ihlasa sahip degildir. Bir kimse de paralarini sevmez, övülmekten, methedilmekten hoslanmazsa iste o, ihlas sahibidir. Onu birakir kacarim. Bir kul, mali ve övülmeyi sevdigi, kalbi de dünya arzularina bagli kaldigi müddetce, o size vasfini yaptigim kimseler arasinda bana en cok itaat edendir. Mal sevgisi, büyük gunahlarin en büyügudur. Bas olma sevgisi yine büyük günahlarin en büyükleri arasindadir.Iblis, bundan sonra, aldattigi bir rahibin hikayesini anlatmaya gecti:
'Ya Muhammed (s.a.v.), Rahip Bersisa; tam yetmis yil ihlasla Allah'a (c.c.) ibadet etti. Bu ibadetleri sonunda, ona öyle bir hal ihsan edilmisti ki, her dua ettigi hasta, duasi bereketi ile sifa buluyordu. Onun pesine takildim. Bir kadini ona musallat ettim. Kadin tuzak kurarak onu bir odaya kilitledi ve ona üc sart kostu: Ya benimle zina edeceksin, ya su saraptan iceceksin veya su cocugu öldüreceksin, dedi. Bersisa onlardan sarap icmeyi en hafif buldu. Icti ve sarhos oldu. Sarhos olunca zina da etti, cocuguda öldürdü. Yakalaip idam edilirken onun yanina gidip, 'Bana secde edersen seni kurtaririm'dedim. O da kafasini egerek bana secde etti, küfre girdi ve öylece ölüp gitti.

'Ya Muhammed (s.a.v.), yalan bendendir ve ilk yalan söyleyen de benim. Kim yalan söylerse, o benim dostumdur. Kim yalan yere yemin ederse, o benim sevgilimdir. Ya Muhammed (s.a.v.), ben Adem'e ve Hava'ya yalan yere Allah adina yemin ettim. 'Muhakkak ben size nasihat ediyorum' dedim. Yalan yere yemin gönlümün eglencesidir. Giybet ve koguculuk, benim meyvelerim ve senligimdir. Her kim, talak üzere yemin ederse (dogru bir sey üzerine de olsa) günahkar olur. Talak üzerine yemin eden kisinin sözü yalan ise, karisi ona haram olur, Nikahini yenilemeden kalirlarsa, kiyamete kadar meydana getirecekleri cocuklar, zina cocugu olur.

Ya Muhammed (s.a.v.), namaza kalkmak isteyen kimseyi tutarim. Ona vesvee veririm. Derim ki, 'henüz vakit var, sen de mesgulsün. Hele simdilik isine bak sonra kilarsin. 'Sayet o kimse, beni maglup edip namaza kalkarsa, ona insan seytanlarindan birini yollarim. Yine beni maglup ederse, bu sefer onun hesabini namazinda görmeye bakarim. O namazin icinde iken: 'Saga bak, sola ba'k'derim. O da saga sola bakinca yüzünü oksar alnindan öperim. Bundan sonra ona: 'Sen, cok yaramaz bir is yaptin'derim ve böylece onu huzurunu bozarim.

Sen de bilirsin ki ya Muhammed (S.A.V.), her kim namazda, saga ve sola dönüp bakarsa, Allah (c.c.) onun namazini kabul etmez. Bunda da ona maglup olursam, yalniz basina namaz kildigi zaman yanina giderim, ona cabuk cabuk kilmasini emrederim. O da, namazini, horozun gagasi ile yerden bir sey topladigi gibi, hizlica kilar.
Bu isi ona yaptirmazsam, bu sefer cemaatle namaz kilarken onun yanina varip basina bir gem takarim. Basini imamdan evvel secdeden ve rükudan kaldirtir, imamdan evvel secde ve rüku yaptiririm. O böyle yaptigi icin kiyamet günü, Allah (c.c.) onun basini esek basina cevirir. O kimse burada da beni yenerse, bu defa, namazda parmaklarini citlatmasini emrederim. Böylece o, beni tesbih etmis olur.
Bunu da yaptiramazsam, bu sefer ona tekrar gider, namaz icinde burnuna üflerim. Ben üfleyince, o senemeye baslar. Esnerken elini agzina kapamazsa onun icine kücük bir seytan girer. Onda dünya düsüncelerini cogatlir. Bundan sonra hep bize itaat eder ve dediklerimizi yapar.

Ya Muhammed (s.a.v.)! Sen, ümmetin hangi saadetinden ferahlik duyarsin ki? Ben onlara, öyle tuzaklar kurarim ki! Miskinlerine, caresizlerine ve zavallilarina giderim. Namazi birakmalarini emrederim. Ve onlara derim ki: 'namaz kilmayi birak. Cünkü Allah-ü Teala (c.c.) (Hastalara zorluk yok.) (241) buyuruyor. Iyi oldugun zaman cokca kilarsin. O da bunun üzerine, namazini terk ederek ölüp giderse, Allah'in (c.c.) huzurunaasi olarak cikar ve Allah-ü Teala'yi (c.c.) ona gadapli bulur.

Ya Muhammed (s.a.v.)! Eger bu sözlerime yalan kattimsa, beni akrep soksun. Eger yalan varsa Allah'tan (c.c) dile, beni kül eylesin.
Ya Muhammed, (s.a.v.) sen ümmetin icin reahlik mi duyuyorsun? Halbuki ben onlarin ealtida birini dinden cikardim.

Sonra, Resullüllah (s.a.v.) Efendimiz Seytana kisa kisa sorular sordu

- Ya Lain senin oturma arkadasin kimdir?
Faiz yiyen

- Dostun kimdir?
Zina eden

- Yatak arkadasin kimdir?
Sarhos

- Misafirin kimdir?
Hirsiz

- Elçin kimdir?
Sihirbazlar

- Gözünün nuru nedir?
Karı boşamak

- Sevgilin kimdir?
Cuma namazini bırakanlar

- Ya Lain senin kalbini ne kirar?
Allah (c.c.) yolunda cihada giden atlarin kisnemesi

- Cismini ne eritir?
Tövbe edenlerin tövbesi

- Cigerlerini ne parcalar, ne cürütür?
Gece-gündüz Allah'a (c.c.) yapilan bol istigfar.

- Yüzünü ne burusturur?
Gizli sadaka

- Gözlerini kör eden nedir?
Gece namazi

- Başını eğdiren nedir?
Gece namazi

- Sana göre insanin en makbulü kimdir?
Cimriler

- Peki, seni isinden ne alikoyar?
Ulema (din alimlerinin meclisi)

- Yemegini nasil yersin?
Sol elimle ve parmaklarimin ucu ile

- Sam yeli estigi ve ortaligi sicak bastigi zaman cocuklarini nerede gölgelendirirsin?
Insanlarin (uzun) tirnaklari arasinda

- Rabbinden neler istedin?
On sey talep ettim

- Nedir onlar, ya lain?
1- Allah'tan (c.c.) beni Ademogullarinin malina ve evladina ortak etmesini istedim.( Isra suresi ayet; 64) Besmelesiz kesilen her hayvanin etinden, faiz ve haram karisan her yemekten yerim. 'Euzü'okunmayan malinin ortagiyim. Cinsi münasebet aninda 'Euzü'cekmeyen kimse ile bilrikte olur onun yaptigni yaparim. O birlesmeden hasil olan cocuk, bize itaat eder bizim sözümüzü dinler. Her kim binegine binerken, helal yola gitmeyi degil de, aksine isteyerek binerse, ben de onunla beraber binerim. Ona yol ve binek arkadasi olurum (Isa suresi ayet:64)
2- Allah-ü Teala'dan (c.c) ev istedim. Hamamlari bana ev olarak verdi
3- Mescik istedim. Pazar yerlerini verdi
4- Okuma kitabi istedim, siirleri verdi
5- Ezan istedim, mezmurlari (calgilari) verdi
6- Yatak arkadasi istedim, sarhoslari verdi
7- Yardimcilar istedim. 'Kaderimde ne varsa o olur'deyip ibadeti ve calismayi terk edenleri verdi
8- Kardesler istedim. Mallarini bos yere israf edenleri ve günaha para harcayanlari verdi. (Isa suresi ayet 27)
9- Allah'tan (c.c.). Ben Ademogullarini göreyim, ama onlar eni görmesinler diye istedim. Bu istegimi yerine getirdi.
10- Adeogullarinin kan damarlarini bana yol yapmasini istedim, bu da oldu. Yalniz oruclu kimsenin kan damarlarinda dolasamam

alıntı

PEYGAMBER EFENDİMİZ' LE ŞEYTAN'NIN SOHBETİ...!!! Modify_inline

nurgül
Admin
Admin
nurgül

PEYGAMBER EFENDİMİZ' LE ŞEYTAN'NIN SOHBETİ...!!! Empty
MesajKonu: Geri: PEYGAMBER EFENDİMİZ' LE ŞEYTAN'NIN SOHBETİ...!!!   PEYGAMBER EFENDİMİZ' LE ŞEYTAN'NIN SOHBETİ...!!! Icon_minitime22.02.10 20:18

Rabbim şeytanın şerrinden muhafaza eylesin.
http://nurgulce.blogspot.com

PEYGAMBER EFENDİMİZ' LE ŞEYTAN'NIN SOHBETİ...!!!
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Efendimiz'e...
» Ne Güzel Örnek Efendimiz A.S.V.
» Efendimiz Ne Güzel Dua Buyurmuş .............
» selavat kampanyası Hz. Peygamber (Sallallahü aLeyhi Ve Sellem)
» EFENDİMİZ............