RavzaGul.com
RavzaGul.com
RavzaGul.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RavzaGul.com

KapıAnasayfaGaleriLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Her Gün Bir Hadis Ekleyelim

+8
sema
yaprak
ayışığı
zehra
nurgül
AKEVLER[HACER]
C_rizebeyi_C
Yusuf.gibi.21
12 posters
Sayfaya git : 1, 2  Sonraki
YazarMesaj
Yusuf.gibi.21

Yusuf.gibi.21

Her Gün Bir Hadis Ekleyelim Empty
MesajKonu: Her Gün Bir Hadis Ekleyelim   Her Gün Bir Hadis Ekleyelim Icon_minitime23.04.09 7:21

اَلْمُسْلِمُ أخُو الْمُسْلِمِ لاَ يَظْلِمُهُ وَلاَ يُسْلِمُهُ مَنْ كَانَ فِي حَاجَةِ أخِيهِ كَانَ اللَّهُ فِي حَاجَتِهِ وَمَنْ فَرَّجَ عَنْ مُسْلِمٍ كُرْبَةً فَرَّجَ اللَّهُ عَنْهُ بِهَا كُرْبَةً مِنْ كُرَبِ يَوْمِ الْقِيَامَةِ وَمَنْ سَتَرَ مُسْلِمًا سَتَرَهُ اللَّهُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ

Müslüman müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, onu (düşmanına) teslim etmez. Kim, (mümin) kardeşinin bir ihtiyacını giderirse Allah da onun bir ihtiyacını giderir. Kim müslümanı bir sıkıntıdan kurtarırsa, bu sebeple Allah da onu kıyamet günü sıkıntılarının birinden kurtarır. Kim bir müslümanı(n kusurunu) örterse, Allah da Kıyamet günü onu(n kusurunu) örter.
Buhârî, Mezâlim, 3; Müslim, Birr, 58.

En son Admin tarafından 25.02.10 14:28 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi
C_rizebeyi_C

C_rizebeyi_C

MesajKonu: Geri: Her Gün Bir Hadis Ekleyelim   Her Gün Bir Hadis Ekleyelim Icon_minitime25.04.09 13:30

olur kardeş
Yusuf.gibi.21

Yusuf.gibi.21

MesajKonu: Geri: Her Gün Bir Hadis Ekleyelim   Her Gün Bir Hadis Ekleyelim Icon_minitime27.04.09 13:36

Her Gün Bir Hadis Ekleyelim Kiyametsorgumw0

408. Ebu Berze Nadle İbni Ubeyd el-Eslemî radıyHer Gün Bir Hadis Ekleyelim Allahu anh'den rivayet edildiğine göre, Resülullah sallHer Gün Bir Hadis Ekleyelim Allahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Hiçbir kul, kıyamet gününde, ömrünü nerede tükettiğinden, ilmiyle ne gibi işler yaptığından, malını nereden kazanıp nerede harcadığından, vücudunu nerede yıprattığından sorulmadıkça bulunduğu yerden kıpırdayamaz." (Tirmiziden rivayet)
AKEVLER[HACER]
Admin
Admin
AKEVLER[HACER]

MesajKonu: Geri: Her Gün Bir Hadis Ekleyelim   Her Gün Bir Hadis Ekleyelim Icon_minitime09.02.10 20:18

Hiçbir müslüman yoktur ki, Allah’a dua etsin de, Allah duasına şu 3 halden biri ile cevap vermesin: Kişi dua ettiğinde, Allah, onun karşılığını dünyada acilen (peşin) verir. Duanın karşılığını ahirete erteler. Yaptığı dua kadar, o kuldan bir dert ve sıkıntıyı giderir. Bu sözü işitince sahabiler sevinç içinde: Öyleyse, bizler çok dua ederiz, dediler. Allah Resulü de şu açıklamayı yaptı: Allah’ın kabul etmesi, sizin duanızdan daha çoktur. (Müsned)

Her Gün Bir Hadis Ekleyelim Ip Logged
AKEVLER[HACER]
Admin
Admin
AKEVLER[HACER]

MesajKonu: Geri: Her Gün Bir Hadis Ekleyelim   Her Gün Bir Hadis Ekleyelim Icon_minitime19.02.10 0:59

Hiçbir baba, çocuğuna, güzel terbiyeden daha üstün bir hediye veremez.

Tirmizî, Birr, 33.
AKEVLER[HACER]
Admin
Admin
AKEVLER[HACER]

MesajKonu: Geri: Her Gün Bir Hadis Ekleyelim   Her Gün Bir Hadis Ekleyelim Icon_minitime19.02.10 0:59

Her insan hata eder. Hata işleyenlerin en hayırlıları tevbe edenlerdir.

Tirmizî, Kıyâme, 49; İbn Mâce, Zühd, 30.
AKEVLER[HACER]
Admin
Admin
AKEVLER[HACER]

MesajKonu: Geri: Her Gün Bir Hadis Ekleyelim   Her Gün Bir Hadis Ekleyelim Icon_minitime19.02.10 1:00

Hazreti Ebû Hüreyre (radıyallahü anh)’ın rivayet ettiği bir hadis-i şerifte,
her ifadesi lâl ü güher Efendiler Efendisi şöyle buyurur:

İnsanın izzeti inancını hayatına yansıtmasında, kişiliği aklını hep hayra kanalize etmesinde, şeref ve asaleti de ahlakını güzelleştirmesindedir.

(Beyhakî, Sünen, 7/136, 10/195; Dârekutnî, 3/303)
nurgül
Admin
Admin
nurgül

MesajKonu: Geri: Her Gün Bir Hadis Ekleyelim   Her Gün Bir Hadis Ekleyelim Icon_minitime19.02.10 13:06

1. Enes (r.a.) rivayet ediyor:
Rabbimden üç şey istedim. İkisini verdi, birini vermedi. Birinci olarak ümmetime kendilerinden başka düşman musallat etmemesini istedim, onu bana verdi. İkinci olarak ümmetimi [umumî bir] kıtlıkla helak etmemesini istedim, onu da bana verdi. Üçüncü olarak, onları fırkalara ayırmamasını istedim. Bu isteğimi kabul etmedi.
Neseî, Kiyâmü´1-Leyt: 16; Tİnnizî, Fitne:
http://nurgulce.blogspot.com
nurgül
Admin
Admin
nurgül

MesajKonu: Her Gün Bir Hadis Ekleyelim   Her Gün Bir Hadis Ekleyelim Icon_minitime19.02.10 13:09

Berâ bin Âzib (r.a.) rivayet ediyor:
Kişi yatağına girdiğinde şu duayı okur da, şayet o gece ölürse, affedilmiş olur: "Allah´ım, yüzümü Sana çevirdim. Arkamı Sana dayadım. İşimi Sana emânet ettim, kendimi Sana teslim ettim. Bunu azabından kaçtığım ve rahmetini umduğum için yapıyorum. Senden kaçış ve kurtuluş ancak Sanadır. Senden kurtuluş ancak sana yönelmekledir. İndirdiğin kitaba ve gönderdiğin Peygambere iman ettim."
Tirmizt, Daavât:
nurgül
Admin
Admin
nurgül

MesajKonu: Geri: Her Gün Bir Hadis Ekleyelim   Her Gün Bir Hadis Ekleyelim Icon_minitime19.02.10 18:41

Hadis:Hz. Peygamber (sav)`ın zevce-i paklerinin hane-i saadetlerine bir gurub erkek gelerek Resulullah (sav)`ın (evdeki) ibadetinden sordular. Kendilerine sordukları husus açıklanınca sanki bunu az bularak: "Resulullah (sav) kim, biz kimiz? Allah O`nun geçmiş ve gelecek bütün günahlarım affetmiştir (bu sebeple O`na az ibadet de yeter) dediler, içlerinden biri: "Ben artık hayatım boyunca her gece namaz kılacağım" dedi. İkincisi: "Ben de hayatımca hep oruç tutacağım, hiç bir gün terketmeyeceğim" dedi. Üçüncüsü de: "Kadınları ebediyen terkedip, onlara hiç temas etmeyeceğim" dedi. (Bilahere durumdan haberdar olan) Hz. Peygamber (sav) onları bularak: "Sizler böyle böyle söylemişsiniz. Halbuki Allah`a yemin olsun Allah`tan en çok korkanınız ve yasaklarından en ziyade kaçınanınız benim. Fakat buna rağmen, bazan oruç tutar, bazan yerim; namaz kılarım, uyurum da; kadınlarla beraber de olurum (Benim sünnetim budur), kim sünnetimi beğenmezse benden değildir" buyurdu.
HadisNo:70
AKEVLER[HACER]
Admin
Admin
AKEVLER[HACER]

MesajKonu: Geri: Her Gün Bir Hadis Ekleyelim   Her Gün Bir Hadis Ekleyelim Icon_minitime19.02.10 20:37

(Ashab'tan bir kısmı): "Ey Allah'ın Resulü! Sen bize şaka yapıyorsun!" demişlerdi. "Şurası muhakkak ki (şaka da olsa) ben sadece hakkı söylerim!" buyurdular.
Ravi: Tirmizi, Birr 57
AKEVLER[HACER]
Admin
Admin
AKEVLER[HACER]

MesajKonu: Geri: Her Gün Bir Hadis Ekleyelim   Her Gün Bir Hadis Ekleyelim Icon_minitime19.02.10 20:37

Cennete ne zengin cimri, ne de kaba merhametsiz girer.
Ravi: Ebu Davud, Edeb 8
AKEVLER[HACER]
Admin
Admin
AKEVLER[HACER]

MesajKonu: Geri: Her Gün Bir Hadis Ekleyelim   Her Gün Bir Hadis Ekleyelim Icon_minitime19.02.10 20:39

"Allah'ı zikretmek elbet en büyüktür (Ankebut, 45)" mealindeki ayet hakkında şunu söyledi: "Kulun Allahu Teala'yı diliyle zikretmesi büyük (bir ibadet)tir. Onu zikretmesi, herhangi bir günaha yaklaşınca O'ndan korkarak terketmesi, günah işler olduğu halde diliyle zikretmesinden, daha büyüktür.
Ravi: Rezin
nurgül
Admin
Admin
nurgül

MesajKonu: Geri: Her Gün Bir Hadis Ekleyelim   Her Gün Bir Hadis Ekleyelim Icon_minitime20.02.10 11:13

Ebu Hüreyre (rha)'den:

Demiştirki: Resûlullâh (sav) Hazretleri şöyle buyurdu: "Allah'a ve âhiret gününe imânı olan, ya hayır söylesin, ya ağzını mühürlesin. Allah'a ve âhiret gününe imânı olan, komşusuna ikrâm etsin. Allah'a ve âhiret gününe imânı olan, misafirine ikrâm etsin."

(Bu hadis-i şerifi, Buhâri ile Müslim rivayet etmişlerdir.)
nurgül
Admin
Admin
nurgül

MesajKonu: Geri: Her Gün Bir Hadis Ekleyelim   Her Gün Bir Hadis Ekleyelim Icon_minitime20.02.10 19:36

[b]Resulullah (sallAllahu Aleyhi vessellem) Efendimiz şöyle buyuruyor;

"
Şüphesiz ki benim ümmetim,kıyamet gününde,abdest izlerinden dolayı yüzleri nurlu,elleri ve ayakları parlak olarak çağıralacaklardır.Yüzünün nurunu artırmaya gücü yeten kimse bunu yapsın."

Buhari
[/b]
zehra
Forum Yetkilisi
Forum Yetkilisi
zehra

MesajKonu: Geri: Her Gün Bir Hadis Ekleyelim   Her Gün Bir Hadis Ekleyelim Icon_minitime21.02.10 20:31

Hazreti Ebû Hüreyre (radıyallahü anh)’ın rivayet ettiği bir hadis-i şerifte,
her ifadesi lâl ü güher Efendiler Efendisi şöyle buyurur:

İnsanın izzeti inancını hayatına yansıtmasında, kişiliği aklını hep hayra kanalize etmesinde, şeref ve asaleti de ahlakını güzelleştirmesindedir.

(Beyhakî, Sünen, 7/136, 10/195; Dârekutnî, 3/303
nurgül
Admin
Admin
nurgül

MesajKonu: Geri: Her Gün Bir Hadis Ekleyelim   Her Gün Bir Hadis Ekleyelim Icon_minitime23.02.10 19:01

Efendimiz s.a.v. şöyle buyurdu;
"Bizden bir şey işitip onu aynen işittiği gibi başkalarına ulaştıran kimsenin Allah yüzünü ak etsin. Kendisine bilgi ulaştırılan nice insan vardır ki, o bilgiyi bizzat işiten kimseden daha iyi anlar ve korur."

(Tirmizi İlim 7.)
nurgül
Admin
Admin
nurgül

MesajKonu: Geri: Her Gün Bir Hadis Ekleyelim   Her Gün Bir Hadis Ekleyelim Icon_minitime25.02.10 14:05

Fudale bin Ubeyd (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Ben önderinizim ve bana iman edip İslam’a uyup da hicret edene cennetin kenarından ve ortasından birer ev verileceğine kefilim. Yine ben, bana inanıp benim yolumdan gidip Allah yolunda cihad edene cennetin kenarından bir ev verileceğine kefilim. Kim bu şekilde yaparsa elde etmedik bir hayır, sakınmadık bir şer bırakmamış olur. Nerede olsa gideceği yer cennettir’ buyurdu.”
Nesei: 3119
ayışığı

MesajKonu: Geri: Her Gün Bir Hadis Ekleyelim   Her Gün Bir Hadis Ekleyelim Icon_minitime25.02.10 15:26

İyiliği yap, kötülükten de sakın. Yanlarından kalktığında, halkın senin hakkında söylemelerinden hoşlanacağın şeyleri gözet ve onları yerine getir. Yanlarından kalktığında halkın senin hakkında söylemelerinden hoşlanmayacağın şeylere ise, dikkat et ve onları yapmaktan da sakın.
Hadisi Şerif ( Beyhaki )
ayışığı

MesajKonu: Geri: Her Gün Bir Hadis Ekleyelim   Her Gün Bir Hadis Ekleyelim Icon_minitime26.02.10 10:37

Kişi sevgiği ile beraberdir....

Hadis_i Şerif
yaprak

yaprak

MesajKonu: Geri: Her Gün Bir Hadis Ekleyelim   Her Gün Bir Hadis Ekleyelim Icon_minitime01.03.10 21:49

Allah’a ve ahiret gününe imân eden kimse, komşusuna eziyet etmesin.
Allah’a ve ahiret gününe imân eden misafirine ikramda bulunsun. Allah’a
ve ahiret gününe imân eden kimse, ya hayır söylesin veya sussun.

Buhârî, Edeb, 31, 85; Müslim, Îmân, 74, 75
ayışığı

MesajKonu: Geri: Her Gün Bir Hadis Ekleyelim   Her Gün Bir Hadis Ekleyelim Icon_minitime02.03.10 12:57

Her Gün Bir Hadis Ekleyelim Hadis11gu21ld1
sema

sema

MesajKonu: Geri: Her Gün Bir Hadis Ekleyelim   Her Gün Bir Hadis Ekleyelim Icon_minitime05.03.10 13:16

Cenneti özleyen hayırlara koşar. Cehennemden korkan, günahla gelen lezzetlerden kaçar. Ölümü bekleyen için, lezzetler önemsizdir. Dünyaya zühd ile soğuk bakana, dertler hafif gelir. Hadis-i Şerif (Beyhaki).
sema

sema

MesajKonu: Geri: Her Gün Bir Hadis Ekleyelim   Her Gün Bir Hadis Ekleyelim Icon_minitime05.03.10 13:17

Resulullah (sallAllahu Aleyhi vessellem) Efendimiz şöyle buyuruyor;

"
Şüphesiz ki benim ümmetim,kıyamet gününde,abdest izlerinden dolayı yüzleri nurlu,elleri ve ayakları parlak olarak çağıralacaklardır.Yüzünün nurunu artırmaya gücü yeten kimse bunu yapsın."

Buhari
sema

sema

MesajKonu: Geri: Her Gün Bir Hadis Ekleyelim   Her Gün Bir Hadis Ekleyelim Icon_minitime05.03.10 13:17

Bir kimse hastalanması veya (cihad ve hayır için) yola çıkması sebebiyle, yapageldiği nâfile ibadetlerini ifâ edemezse, ona evinde sıhhatli iken yaptığı amellerin sevabı yazılır.”
Buhârî
sema

sema

Birinizin elbisesi eskidiği gibi, göğsündeki imanı da eskir. Öyle ise, Allah'tan, kalbinizdeki imanın yenilenmesini isteyiniz.
Hadis-i Şerif (Taberani)
sema

sema

MesajKonu: Geri: Her Gün Bir Hadis Ekleyelim   Her Gün Bir Hadis Ekleyelim Icon_minitime05.03.10 13:18

Allah'ı zikretmek elbet en büyüktür (Ankebut, 45)" mealindeki ayet hakkında şunu söyledi: "Kulun Allahu Teala'yı diliyle zikretmesi büyük (bir ibadet)tir. Onu zikretmesi, herhangi bir günaha yaklaşınca O'ndan korkarak terketmesi, günah işler olduğu halde diliyle zikretmesinden, daha büyüktür.
sema

sema

MesajKonu: Geri: Her Gün Bir Hadis Ekleyelim   Her Gün Bir Hadis Ekleyelim Icon_minitime05.03.10 13:18

Yaptıklarınızı Allah için yapma hususunda, teyakkuz (sürekli dikkat) halinde olunuz. Ve biliniz ki, Allah halis olmayan ameli kabul etmez. (ed-Dârakutnî, es-Sünen, 1/51; el-Beyhakî,... Şuabü'l-İman, 5/336; el-Makdisî, el-Ehâdîsü'l-Muhtâra, 8/90)
sema

sema

Cennet'in kokusunu duymak isteyenler çocuklarını koklasın...” (Hadis-i şerif)
sema

sema

Benden sonra öyle kimseler gelecek ki, keşke peygamberi görseydik de; ne malımız ne de evladımız olsaydı diyecekler”
(Ebu Hureyre)
sema

sema

MesajKonu: Geri: Her Gün Bir Hadis Ekleyelim   Her Gün Bir Hadis Ekleyelim Icon_minitime05.03.10 13:19

Devamlı herkesle kavga ve çekişme halinde olman, günah olarak sana kafidir.
Hadis (Ramuz).
sema

sema

MesajKonu: Geri: Her Gün Bir Hadis Ekleyelim   Her Gün Bir Hadis Ekleyelim Icon_minitime05.03.10 13:19

Allah, helal kazanç yolunda kulunu yorgun görmeyi sever.
Hadis-i Şerif ( Deylemi )
sema

sema

"Ümmetimin fesada düştüğü bir zamanda, sünnetime sımsıkı sarılan şehit sevabı kazanır".[Taberânî, et-Mu'cemu'l-Evsat'ta]
nurgül
Admin
Admin
nurgül

MesajKonu: Geri: Her Gün Bir Hadis Ekleyelim   Her Gün Bir Hadis Ekleyelim Icon_minitime11.03.10 17:16

Ravi:İbnu Mes`ud

Hadis:Resulullah (sav) buyurdular ki: "Yeryüzünde Allah`ın seyyah melekleri vardır. Onlar ümmetimin selamını (anında) bana tebliğ ederler."

HadisNo:1899
nurgül
Admin
Admin
nurgül

MesajKonu: Geri: Her Gün Bir Hadis Ekleyelim   Her Gün Bir Hadis Ekleyelim Icon_minitime11.03.10 17:17

Oruçlunun yanında,oruçsuzlar yemek yiyince melekler oruçluya salat ederler.

Hz.Ümmü Ammar (r.a)
Ramuz El-Hadis
nurgül
Admin
Admin
nurgül

MesajKonu: Geri: Her Gün Bir Hadis Ekleyelim   Her Gün Bir Hadis Ekleyelim Icon_minitime11.03.10 17:17

İbadet on cüzdür.Dokuzu sükutta,onuncusu da helalinden el kazancındadır.

Hz.Enes (r.a)
Ramuz El-Hadis
nurgül
Admin
Admin
nurgül

MesajKonu: Geri: Her Gün Bir Hadis Ekleyelim   Her Gün Bir Hadis Ekleyelim Icon_minitime11.03.10 17:18

Gıybet zinadan daha şiddetlidir.Zina eden tevbe eder.Allah da onun tevbesini kabul eder.Fakat gıybet yapan,gıybet edilen tarafından affedilmedikçe mağfiret olunmaz.

Hz.Cabir (r.a)
Ramuz El-Hadis
nurgül
Admin
Admin
nurgül

MesajKonu: Geri: Her Gün Bir Hadis Ekleyelim   Her Gün Bir Hadis Ekleyelim Icon_minitime11.03.10 17:18

Müslüman müslümanın kardeşidir.Ona zulüm de etmez.Onu tehlikeye de atmaz.Kim kardeşinin ihtiyacını görürse,Allah da onun hacetini görür.Kim müslümandan bir sıkıntıyı defederse,Allah da bu sebeple kıyamet gününün sıkıntılarından onu kurtarır.Kim de müslümanın ayıbını örterse,Allah da kıyamette onun ayıbını örter.

Hz.İbni Ömer
Ramuz El-Hadis
nurgül
Admin
Admin
nurgül

MesajKonu: Geri: Her Gün Bir Hadis Ekleyelim   Her Gün Bir Hadis Ekleyelim Icon_minitime11.03.10 17:19

(Mümin) kardeşine tebessüm etmen sadakadır. İyiliği emredip kötülükten sakındırman sadakadır. Yolunu kaybeden kimseye yol göstermen sadakadır. Yoldan taş, diken, kemik gibi şeyleri kaldırıp atman da senin için sadakadır.

(Tirmizî, Birr, 36)
nurgül
Admin
Admin
nurgül

MesajKonu: Geri: Her Gün Bir Hadis Ekleyelim   Her Gün Bir Hadis Ekleyelim Icon_minitime11.03.10 17:19

Bana en sevgili olanınız, kıyamet günü de bana mevkice en yakın bulunacak olanınız, ahlâkça en güzel olanlarınızdır. Bana en menfur olanınız, kıyamet günü de mevkice benden en uzak bulunacak olanınız, gevezeler, boşboğazlar ve yüksekten atanlardır." (Cemaatte bulunan bâzıları): "Ey Allah'ın Resûlü! Yüksekten atanlar kimlerdir`?" diye sordular. "Onlar mütekebbir (büyüklük taslayan) kimselerdir!" cevabını verdi.
(Tirnizi, Birr 77
nurgül
Admin
Admin
nurgül

MesajKonu: Geri: Her Gün Bir Hadis Ekleyelim   Her Gün Bir Hadis Ekleyelim Icon_minitime11.03.10 17:20

Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve
sellem buyurdu:
"Müminin ruhu, cennet ağacına konup beslenecek olan bir kuştur. Allah o kulunu diriltinceye kadar ruhu orada bekler."
Kâb radıyallahu anh. Mâlik.
nurgül
Admin
Admin
nurgül

MesajKonu: Geri: Her Gün Bir Hadis Ekleyelim   Her Gün Bir Hadis Ekleyelim Icon_minitime11.03.10 17:20

Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Her kul öldüğü hâl üzere dirilecektir."
Câbir radıyallahu anh. Müslim.
nurgül
Admin
Admin
nurgül

MesajKonu: Geri: Her Gün Bir Hadis Ekleyelim   Her Gün Bir Hadis Ekleyelim Icon_minitime11.03.10 17:21

Kıyamet gününde tanıdık olmayan bir adam, kulun yakasına yapışacak.
Kul, "Benden ne istiyorsun?" diyecek.
O şöyle diyecek:
"Dünyada beni hatalı ve çirkin işler yaparken görürdün, ama alıkoymazdın."
Ebû Hureyre radıyallahu anh. Rezîn.
nurgül
Admin
Admin
nurgül

MesajKonu: Geri: Her Gün Bir Hadis Ekleyelim   Her Gün Bir Hadis Ekleyelim Icon_minitime11.03.10 17:21

"Kıyamet gününde, kulun ayakları, Rabbinin huzurundan şu beş şey soruluncaya kadar bir yere kıpırdamaz:
Ömrünü nasıl harcadığından, gençliğini nerede geçirdiğinden, malını nereden kazanıp nereye harcadığından ve bildiklerini uygulayıp uygulamadığından sorulacaktır."
İbn Mesûd radıyallahu anh. Tirmizî.
nurgül
Admin
Admin
nurgül

Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellemden, kıyamet gününde bana şefaat etmesini rica ettim.
"Yaparım inşaallah!" buyurdu.
"Peki seni nerede arayayım?"
"Beni ilk arayacağın yer Sırattır."
"Seni orada bulamazsam?"
"Beni Mizanın yanında ara!"
"Seni Mizanın yanında da bulamazsam?"
"Beni Havzın yanında ara! Bu üç yerden şaşmam" buyurdu.
Enes radıyallahu anh. Tirmizî.
nurgül
Admin
Admin
nurgül

MesajKonu: Geri: Her Gün Bir Hadis Ekleyelim   Her Gün Bir Hadis Ekleyelim Icon_minitime11.03.10 17:22

"Sırat köprüsünde müminlerin parolası "Rabbim, selâmet ver, selâmet ver!" olacaktır."
Mugîre radıyallahu anh. Tirmizî.
nurgül
Admin
Admin
nurgül

MesajKonu: Geri: Her Gün Bir Hadis Ekleyelim   Her Gün Bir Hadis Ekleyelim Icon_minitime11.03.10 17:23

Ebu Eyyub el-Ensari

Güneş battıktan sonra, Resulullah (sav) çıkmıştı, bir ses işitti: "Bu, kabirlerinde azab çeken Yahudiler(in sesidir)!" buyurdular.

HadisNo:5498
nurgül
Admin
Admin
nurgül

MesajKonu: Geri: Her Gün Bir Hadis Ekleyelim   Her Gün Bir Hadis Ekleyelim Icon_minitime11.03.10 17:23

İki vasıf vardır ki, bunlar münafıkta bir araya gelmez:
güzel sima ve dini konularda derin anlayış.
(Tirmizi, İlm 19)
nurgül
Admin
Admin
nurgül

MesajKonu: Geri: Her Gün Bir Hadis Ekleyelim   Her Gün Bir Hadis Ekleyelim Icon_minitime11.03.10 17:24

Resulullah'a (S.A.V) "Hayırlı bir iş yapıp ta, insanların kendisini methettiği kimse hakkında ne buyurursunuz" diye soruldu..

Resulullah (S.A.V) : "Bu, mü'minin dünyada iken peşin aldığı bir mükafattır." buyurdu.
(Müslim, Birr 166)
nurgül
Admin
Admin
nurgül

MesajKonu: Geri: Her Gün Bir Hadis Ekleyelim   Her Gün Bir Hadis Ekleyelim Icon_minitime11.03.10 17:24

Derdi ki: "Ey Allah'ın Resulü! En ziyade dinlenmeye (ve kabule) mazhar olan dua hangisidir?" "Gecenin sonunda yapılan dua ile farz namazların ardından yapılan dualardır!" diye cevap verdi."

Kaynak: Tirmizi, Da'avat 80

Her Gün Bir Hadis Ekleyelim
1 sayfadaki 2 sayfasıSayfaya git : 1, 2  Sonraki
 Similar topics
-
» 40 hadis...
» 40 hadis
» 5. Hadis - Biat Sırasında Kadınlarla Tokalaşmamak
» İhlâs suresini okumanın fazileti çoktur. Hadis-i şeriflerde buyruldu ki: