RavzaGul.com
RavzaGul.com
RavzaGul.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RavzaGul.com

KapıAnasayfaGaleriLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Küfre Düşüren Şeyler

2 posters
YazarMesaj
Admin
Admin
Admin
Admin

Küfre Düşüren Şeyler Empty
MesajKonu: Küfre Düşüren Şeyler   Küfre Düşüren Şeyler Icon_minitime25.03.10 23:14

Küfre Düşüren Şeyler

Küfre Düşüren Şeyler Dummy1. “Allah Teâlâ gökten, Arş’tan bize bakar”, “Yukarda Allah şahit” demek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy2. “Sen bana zulmettiğin gibi, Allah da sana zulmetsin”, “Allah zulmetmek için oturmuştur”, “Galiba Allah onu unuttu” demek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy3. “Ben Allah’tan, Kur’ân’dan, Peygamberden berîyim” veya mü’min birine “O Allah’ın ve benim nazarımda yahudidir” demek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy4. Kudretini kast etmeksizin “Allah’ın eli uzundur” demek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy5. Yalanını “Allah biliyor ki bu böyledir” cümlesiyle takviye ederek, inandırmaya çalışmak.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy6. “Allah’a yemin etmenle, eşeğimin yellenmesi aynıdır” demek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy7. “Allah bilir ki, keyfim ve üzüntüm senin keyfin ve üzüntün gibidir” sözünü, eşitliği kast etmeden söylemek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy8. Zulmettiği
esnada kendisine“Allah’tan korkmaz mısın”denildiğinde “Hayır Ondan
korkmam” veya “Günahtan korkmam” diye karşılık vermesi.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy9. “Seni Allah’tan fazla severim” demek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy10. Allah
Teâlâyı cisimle vasıflandırmak, Ondan başka kadîm (ezeli) varlık
olduğuna inanmak, O’nu zamana ve mekâna isnad etmek, O’nu azalarla
vasfetmek, meselâ “Gözü var” ya da “Görmez” demek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy11. Allah’tan başkasına tapmak, “Allah’a da şeyhime de taparım” demek. Bunu yapmak da, söylemek de şirktir.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy12. Kızdığı birine “dinsiz” yahut “Allah” kelimesine “sız” ilavesini yaparak konuşmak.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy13. Allah Teâlâ hakkında “Baba, oğul, dede” gibi sözleri kullanmak.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy14. “Allah Teâlâ şunu boşuna yaratmış” demek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy15. Allah
Teâlânın isimlerini kullanarak sihir yapmak, âyetleri ters okumak.
Haram işlerken Besmele çekmek. Allah’ın isimlerini sun’i uyutma ve
telkin için kullanmak.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy16. Azrail aleyhisselâmı alaya almak niyetiyle “Falanı görmek, Melek-ül Mevt’i görmek gibidir” demek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy17. “Falan adam melek olsa bile ona inanmam” veya “Melek şahitlik yapsa bile inanmam” demek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy18. “Sen bana şu kadar para ver; ben de Azrail’i falanın canını almaya göndereyim” demek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy19. Takvâ ehli birine “Şeytanı görmem, seni görmemden benim için daha iyi” veya “Sen domuz gibisin” demek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy20. “Sen benim peygamberimisin” yahut “Ben senin peygamberinim” demek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy21. Kur’ân’ı
küçümsemek, beşer sözüne benzetmek, hükümlerini yetersiz görmek, bir
harfini bile olsa inkâr etmek, haramını helal veya haramını helal
saymak.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy22. “Kur’ân okumaya doydum” demek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy23. Esmâ-ül Hüsnâ’dan veya Kur’ân’dan bir kelimeyi de olsa pislik içine atmak.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy24. İlahi Kitab’lardan herhangi birine sövmek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy25. Allah’ın indirdiklerinden birine ayıp takmak, küçümsemek, alaya almak.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy26. Kur’ân’ı hakimin veya Allah’ın isimlerinden birinin üzerine, cilt yapmak gayesi dışında basmak.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy27. Peygamberlerden
herhangi birini veya şeriatlerini inkâr etmek. “Falan kişi peygamber de
olsa, ona inanmam”, “Peygamber gelip bana bunu yap dese yine yapmam”
veya “Peygamber yapma dese, yine yaparım” demek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy28. Kim olursa olsun herhangi bir insanı Peygamber seviyesine çıkarmak veya herhangi bir Peygamberi beşer seviyesine indirmek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy29. Peygamberin azalarından birini, meselâ sakalını küçümsemek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy30. Peygamber
hakkında “O adam”, “O herif” gibi saygısız ve küçümseyici sözler sarf
etmek. Yine küçümseme amacıyla “O da nihayet bir beşerdir” demek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy31. Peygambere yahut isimlerinden veya icraatlarından birine sövmek. Adı ΄Nebî΄ olan birine Peygamberi niyet ederek sövmek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy32. Onu yalanlamayı kast etmeksizin, “Peygamberim” diyen birine, “Madem Peygambersin bir mucize göster” demek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy33. “Peygamberin tırnakları uzundu, elbiseleri kirliydi” ya da “Peygamber siyahtı” demek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy34. Tevatüren sabit olmuş hadîsi inkâr etmek. Meşhur
hadîsi inkâr konusunda ihtilaf edilmiştir. Ama mütevatir mi, meşhur mu
olduğunu bilmeksizin bir hadîs için “Böyle sözler çok olmuştur” demek
küfürdür.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy35. “Benim Kabrim ile Minber’imin arası Cennet Bahçelerinden bir bahçedir” hadîsini işitince “Ben orada minber ve mezardan başka bir şey görmedim” demek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy36. Kendisine “Bıyıklarını kırp ve misvak kullan” denen birinin “Bunu yapmam” diye karşılık vermesi.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy37. “Peygamber şunu severdi” denilince “Ben sevmem” demek. “Ben Peygamber’i sevmem” demek. Rol icabı bile olsa bunu yapmak küfürdür. Tek çıkış yolu “Ebu Cehil ya da falan böyle demişti” diye aktarmaktır.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy38. Peygamber aleyhisselâmın kendi arzusuyla fakirliği tercih etti, diye belirtmeksizin “Peygamber fakirdi” demek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy39. “Âdem
aleyhisselâm ham bez yapardı” diyene “Biz dokumacının çocuğuyuz” demek.
Âdem aleyhisselâmdan değil de, maymundan geldiğini iddia etmek. Peygamberleri tazîm ifade eden sözlerle anmak lazımdır. Böyle yapmamanın dahi küfür olduğunu savunan alimler vardır.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy40. Peygamberlerden biri hakkında “Zamparaymış” ya da “Şehvetine düşkünmüş” demek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy41. Sarhoş iken bile Peygamber’e sövmek. Böylesi
tevbe etmeden öldürülürse cenaze namazı kılınmaz. Tevbe ettikten sonra
öldürülürse cenaze namazı kılınır. Ancak tevbe etmesi onu ölüm
cezasından kurtarmaz. Hanefi ve Maliki böyle hükmetti. Şafii’ye göre
tevbeyle ölüm cezasından kurtulur.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy42. Ebû Bekr, Ömer, Âişe radiyallahu anhum hezeratına sövmek, hilafetlerini inkâr etmek. Diğer sahabelere sövmenin küfür olup olmadığı ise ihtilaflıdır.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy43. Ulemâya sövmek, onlarla alay etmek, onları hafife almak.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy44. Kitab
ve Sünnet’le sabit olmuş hususları, meselâ hesabı, azabı, Sırat’ı,
Kevser Havzını, Mizân’ı, Cennet’i, Cehennem’i inkâr etmek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy45. “Sen bugün bana arpa ver, ben Kıyamet’te sana buğday vereyim” veya aksini demek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy46. Allah Teâlânın va’dini inkâr veya hafife almak, meselâ Kıyâmet’i, kabir azabını, Sûr’a üfürülmesini inkâr etmek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy47. “Allah
bana Cennet’i verse, sensiz gitmem”, “Allah Teâlâ falanla Cennet’e gir,
dese; girmem”, “Senin yüzünden Cennet’i vereceklerse, istemem”, “Senin
yüzünden Cehennemlik olacaksam, olayım” demek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy48. Kendisine
zulmeden bir zalime, zulme uğrayan kişinin “Mahşer’de senden hakkımı
alırım” dediğinde “Sen beni nereden bulacaksın, Mahşer’de ne işim var”
diye karşılık vermesi.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy49. Birine “Dünyayı bırak; âhirete yönel” denildiğinde “Peşin olanı, borç için terk etmem” diye cevap vermek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy50. “Âhirette yalnız rûh azab görür, beden değil” demek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy51. “Sen -haşa- Allah olsan, senden yine de hakkımı alırım” demek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy52. Küçük günah işleyen birine “Tevbe et” denilince “Ne yaptım ki, tevbe edeyim” diye cevap vermesi.

Küfre Düşüren Şeyler DummyUlemanın
büyük çoğunluğuna göre, bilmeyerek de olsa küfür söz söyleyen veya
küfür işleyen kâfir olur dediler! Onlar şöyle derler: “İman ve küfür
hususunda bilmemek, özür değildir.” Ancak, bir kısmı da bilmeden
olursa, küfür olmayacağını söylediler. Yani, cehaleti mazeret kabul
ettiler. Ancak, hakim böyle bir şeyi işittiğinde af etmez ve şer’î
hükmü tatbik eder. Kalbe gelen bu tür düşünceler, dille söylenmedikçe
vesvesedir. Halis imandan kaynaklanır. Yani, küfür olmaz. Bu tür
şeylerin kalbde yer etmesi zararlıdır; ancak, gelip geçici olursa
zararı yoktur.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy53. Namaz
kılmayana “Namaz kıl” dendiğinde “Ben elimi namazdan yıkadım”, “Bu iş
uzundur, bana ağır gelir”, “Ramazana bıraktım, o zamana kadar
sabredeceğim”, “Namazı gömdüm”, “Namazı ektim”, “Namaz kılsam ne kârım
olur” demesi.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy54. Ramazan ayı gelince “Yine ağır iş geldi” demek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy55. “Zekâtını ver” diyene “Ben zekât mekat vermem” demek. “Keşke faiz, zulüm helal olsaydı” temennisinde bulunmak.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy56. “Ben şarap içerim, kimmiş haram diyen” denilmesi.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy57. “Şeriate göre hüküm şöyledir” diyen birine “Ben şeriat meriat tanımam, şeriatsız amel ederim” demek. Ancak bazı ulema bunun küfür olmadığını söylediler.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy58. “Haram mal, bana helal maldan daha sevimlidir” demek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy59. “Şeriatle hükmü bırakıyorum; çünkü, şeriat hiyle hurdadır” demek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy60. “Din ilimlerini öğrenenler için melekler kanatlarını yere koyarlar” dendiğinde “Ben onları çiğnerim” ya da ayağını yere vurarak “Ben onları yere batırırım” demek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy61. “İmam Azam’ın görüşleri hep kıyasa dayalıdır. Dinde kıyas yoktur” diyen, Kıyas Kur’ân ile sabit olduğundan dolayı kâfir olur.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy62. “İlm-i
Tevhîd, ilm-i fıkıh, ilm-i tefsir, ilm-i hadîs ilim değildir” demek.
Eline bir sopa alıp, çocukları etrafına toplayarak onun bunun kafasına
vurarak, eski hocaların böyle olduğunu fiilen göstermek; alimlerle alay
etmek ve onları halkın gözünden düşürmek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy63. İlim meclisine davet edildiğinde “İlim meclisleri ne işe yarar, ilim meclisinde ne işim var” demek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy64. Bir alimin fetvasını yere atmak.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy65. “Âlim” kelimesini küçülterek “âlimcik” demek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy66. “İbadettir”
diyerek çalgı çalmak, raks etmek. Küfürlerine rıza göstererek mecûsînin
“kulunsuvey”ini, hıristiyanın “zünnar”ını bağlamak.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy67. Dîni bir görev veya gaye olmaksızın küfür diyarına gidip onların kılık kıyafetlerine bürünmek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy68. Güldürmek gayesiyle dînî bir konu veya kutsalı alaya almak. Bu tür fıkralar uydurmak.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy69. “Senin ortağın yoktur”, “şeyhim benzersizdir” demek. “Zamanımızda” kaydıyla söylenirse küfür olmaz. Çünkü, Allah Teâlâ zamandan münezzeh, gerisi ise zamanla kayıtlıdır.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy70. “Filânın
katli bana helaldir” demek ve böyle diyen birini “Doğru söyledin” diye
tasdik etmek. “Şer’î hükmün olduğu yerde, vaz’î kanunla hükmetmek
güzeldir” demek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy71. Kendisine “ey kâfir” diyen birine “buyur” diye karşılık vermek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy72. “Allah
adına yemin etmene inanmam, bana talak üzerine yemin et” demek ve
böylece Allah ve Rasûlü’nün münker bildirdiği bir şeyi yüceltmek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy73. Kâfir olmayan birine “kâfir” demek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy74. Hanımına “kâfir” diyen koca kâfir olduğu gibi, ona “kâfir sensin” karşılığını veren hanımı da kâfir olur.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy75. Allah Teâlâyı kast ederek “Gücüm yetseydi, Sen’den intikam alırdım” demek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy76. Bir kimseye “Ma’bûdum” demek. Arap lugatına vakıf olup, bunu mahbub manasında kullanırsa küfür olmaz.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy77. Hükümdar hapşırıp “elhamdülillah” dediğinde ona “yerhamükallah” diyen kişiye “Sus, hükümdara böyle söylenmez” demek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy78. Mukaddes
bir yeri, meselâ camiyi söz veya fiille hafife almak. Mukaddes olmayan
bir yeri mukaddes saymak, meselâ bile bile kıbleden başka tarafa namaza
durmak.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy79. Kavga anında hasmına kâfir diyen de, aynı şekilde mukabele eden hasmı da kâfir olur. Amma bir kâhine “Ey kâfir” demek, küfür değildir.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy80. Şer’î bir dayanağı olmaksızın, birini öldürene “İyi ki onu öldürdün” demek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy81. Günahını çirkin görmemek, taatini güzel görmemek yahut bu düşüncesini dille ifade etmek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy82. Ticaret gayesiyle küfür diyarına gidip döndüğünde kişinin “Küfür diyarı, müslüman diyarından daha güzeldir” demesi.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy83. Zulme “adalettir” demek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy84. Şeriatle verilmeyen hükme “âdildir” demek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy85. Şer’î bir hükmü işiten kişinin diliyle veya kaş göz işaretiyle bu hükmü red etmesi.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy86. İlerki bir zamanda kâfir olmaya karar veren, anında kâfir olur.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy87. Reankarnasyona inanmak.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy88. Kıyametten korkmadığını söylemek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy89. Kaderin değiştirileceğine inanmak.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy90. “Müezzin çağırıyor” diyene “beni değil, seni çağırıyor” demek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy91. Mü’mini mü’min olduğu için sevmemek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy92. Kâfiri, kâfir olduğu için sevmek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy93. Kendisine “örtün” denen bir hanımın “Bu sıcakta örtünmek mi olurmuş” demesi.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy94. İslâm veya islâm hükümlerine “hurafe” demek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy95. “Asrımız dinsizlik asrıdır” demek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy96. Allah’ın hükümlerini sırf akla uyuyor diye kabul etmek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy97. Ehl-i beyt’e düşmanlık.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy98. Kur’ân için “Muhammed’in uydurması” demek.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy99. Kâfirlerin de Cennet’e gireceğine inanmak.

Küfre Düşüren Şeyler Dummy100. Mü’minin Cehennem’de ebedî kalacağını iddia etmek.
[center][size=12]Kadın olsun, erkek olsun
islâm diyarında olduğu halde 32 farzı bilmeyen kimselerin
imanlarına hükmedilmediği gibi; evlendikten sonra bu husustaki cehaletleri, yani
32 farzı bilmedikleri ortaya çıkarsa, nikâhları bâtıl olur! Bülûğ çağından itibaren
her müslümanın iman etmesi farz olduğu gibi, imanda sebat edebilmek için de,
küfre sebep olabilecek söz ve fiilleri öğrenmesi ve bunlardan
kaçınması da farzdır. Unutulmamalıdır ki, çoğu zaman
insan bilmeyerek de olsa küfre girebilir!
[/size][/center]
https://ravza.forum.st
AKEVLER[HACER]
Admin
Admin
AKEVLER[HACER]

Küfre Düşüren Şeyler Empty
MesajKonu: Geri: Küfre Düşüren Şeyler   Küfre Düşüren Şeyler Icon_minitime11.04.10 19:28

ALLAH CC RAZI OLSUN..

Küfre Düşüren Şeyler
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Yaşam bana bir şeyler mi anlatmak istiyorsun?“