RavzaGul.com
RavzaGul.com
RavzaGul.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RavzaGul.com

KapıAnasayfaGaleriLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Efendimizin Unutkanlığı Ve Çirkin Konuşmayı Gidermek Ve Bilgi, Anlayış, Hafıza Ve

YazarMesaj
nurgül
Admin
Admin
nurgül

Efendimizin Unutkanlığı Ve Çirkin Konuşmayı Gidermek Ve Bilgi, Anlayış, Hafıza Ve Empty
MesajKonu: Efendimizin Unutkanlığı Ve Çirkin Konuşmayı Gidermek Ve Bilgi, Anlayış, Hafıza Ve   Efendimizin Unutkanlığı Ve Çirkin Konuşmayı Gidermek Ve Bilgi, Anlayış, Hafıza Ve Icon_minitime28.02.10 9:00

Buhari ve Müslim Ebu Hureyre’den şöyle rivayet eder: “Birgün Peygamber (Sallalahu Aleyhi Vesellem) Efendimiz bizlere konuştu ve: “Her kim elbisesini yere yazarsa, üzerine hadislerimden birçoğunu dökeceğim, sonra elbisenin sahibi bu hadislerime sahib olmuş olacak!” buyurdu. Ben hemen elbisemi yere yazdım. Sonra peygamberimiz bizlere hadislerinden bazılarını söyledi. Sonra ben elbisemi yerden kaldırıp aldım. Allah’a yemin ederim ki, bundan sonra O’ndan işittiğim şeylerden hiç birini unutmadım.”[1]

Buhari tek başına Ebu Hureyre’den şöyle nakleder: Ben dedim ki: “Ey Allah’ın rasulü, ben senden pek çok hadisler işitiyorum, sonra bunları unutuyorum.” Peygamberimiz bunun üzerine buyurdu ki: “Haydi ridânı yere yay!” Ben de derhal ridamı yere yaydım. Peygamberimiz de ridamın üzerine eliyle bir şey boşaltır gibi yaptı. Sonra bana: “Ridanı topla” dedi. Ben de topladım. Bu olaydan sonra, bir tek hadisi bile unutmadım.”

Sahihtir kaydıyla Hakim, Beyhaki, Ali’den şöyle rivayet eder: Rasulullah (Sallalahu Aleyhi Vesellem)) beni kadı (hakim) olarak Yemen’e göndermek üzere vazifelendirdi. Ben kendisine dedim ki: “Ey Allah’ın rasulü, beni şu genç yaşımda kadı olarak Yemen’e gönderiyorsun. Halbuki ben, onların arasında nasıl kadılık yapacağımı bilmemekteyim.” Bunun üzerine sevgili Peygamberimiz mübarek eliyle göğsümün üzerine vurdu ve şöyle dua buyurdu:

“Allah’ım, onun kalbine hidayetler ver ve dilini hak üzere sabit eyle!” İşte böylece O’nun duasını alarak Yemen’e gittim ve orada İslam kadısı olarak vazife yaptım. Toprak altındaki daneleri yarıp çimlendiren Yüce Allah’a yemin ederim ki, hiçbir iki kişi arasında hükmederken şek ve şüphe ettiğim olmamıştır! Rabbim, sevgili elçisinin o duası bereketiyle bana büyük ve üstün bir başarı verdi.”

İbn Sa’d Ali’den şöyle nakleder: Peygamber (Sallalahu Aleyhi Vesellem).) beni Yemen’e gönderdi. Ben kendisine dedim ki: “Ey Allah’ın Rasulü, beni bazı yaşlı ve tecrübeli insanlara gönderiyorsun. Ben onlara karşı vazife yapmakta isabetli davranamamaktan korkuyorum..” Peygamber Efendimiz de bana dedi ki: “Hiç endişen olmasın, gerçekten Allah senin dilini hak üzere sabit kılacak, kalbini de hidayette kılacaktır!”

Taberani’nin Ebu Umame’den rivayeti de şöyledir: “Bir kadın vardı. Kadınların erkeklerle olan ilişkilerinden bahseder, çirkin sözler söylerdi. Bir gün, Peygamberimiz yemek yemekte iken O’nun yanına geldive Peygamberimiz’den yiyecek istedi. Peygamberimiz de ona yiyecek verdi. Fakat kadın bunu almayıp “Ağzınızdaki lokmayı istiyorum” dedi. Peygamberimiz de ağzındaki lokmayı çıkarıp verdi. Kadın bunu yedikten sonra, kendisini kuvvetli bir haya duygusu kapladı ve ölünceye kadar, bir daha kimseye çirkin bir söz sarfetmedi.” [2]

[1] Bunun için Ebu Hureyre, Rasulullah ile olan sohbet süresi kısa olduğu halde, ashabın en çok hadis rivayet edeni olmuştur. O kısa zamanda Rasulullah’tan ayrılmamış, O’ndan duyduğu hadislerden hiç birini de unutmamıştır.

[2] Celaleddin es-Suyuti, Peygamberimizin Mucizeleri ve Büyük Özellikleri, Uysal Kitabevi: 2/133-134.

http://nurgulce.blogspot.com

Efendimizin Unutkanlığı Ve Çirkin Konuşmayı Gidermek Ve Bilgi, Anlayış, Hafıza Ve
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Resûlullah Efendimizin (a.s) Mübârek İsimleri ve Mânâları