RavzaGul.com
RavzaGul.com
RavzaGul.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RavzaGul.com

KapıAnasayfaGaleriLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Ales nedir?

YazarMesaj
nurgül
Admin
Admin
nurgül

Ales nedir? Empty
MesajKonu: Ales nedir?   Ales nedir? Icon_minitime16.02.10 21:02

LES Nedir ?

Daha önceki yıllarda Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (LES) olarak yapılan sınav 2007 yılından itibaren Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) olarak değişmiştir.

ALES;
• Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi okutman araştırma görevlisi uzman çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atamalarda
• Ülkemizde lisansüstü eğitime girişte
• Yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde
ilgili kurumların kullanacakları puanları veren bir sınavdır.
Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması amacıyla lisansüstü öğrenimi görmek üzere yurt dışına gönderilecek adayların seçiminde de ALES sonuçları kullanılmaktadır. Bu yolla yurt dışında lisansüstü öğrenim görmek isteyen adayların bu sınava girmeleri zorunludur. Mecburi hizmet yükümlülüğü olmaksızın kendi imkanlarıyla yurt dışında lisansüstü öğrenim göreceklerin bu sınava girme zorunluluğu bulunmamaktadır.
Ayrıca bazı kamu kurum ve kuruluşları yurt dışında lisansüstü öğrenim görecek öğrencilere burs verirken ALES sonuçlarından yararlanmaktadırlar. Yurt dışındaki öğretim kurumları lisansüstü öğrenim görmek üzere kendilerine başvuran adaylardan ülkemizde yapılmış bir sınavın sonuçlarını da istedikleri takdirde adaylar bu sınavın sonuç belgelerini bu kurumlara verebileceklerdir.
alıntı
http://nurgulce.blogspot.com

Ales nedir?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Nakşibendilik Nedir
» Tuğra Nedir?
» Gönül Dostluğu Nedir?
» Ahir Zaman Nedir?
» Anne Kimdir / Nedir ?