RavzaGul.com
RavzaGul.com
RavzaGul.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RavzaGul.com

KapıAnasayfaGaleriLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Cehennemden Uzaklaştıran Amel

YazarMesaj
nurgül
Admin
Admin
nurgül

Cehennemden Uzaklaştıran Amel   Empty
MesajKonu: Cehennemden Uzaklaştıran Amel    Cehennemden Uzaklaştıran Amel   Icon_minitime22.11.10 18:03

Bir bedevi,Resülulllah'ın devesinin yularından tuttu ve
''Ya Resülullah! Cennete yaklaştırıp cehennemden uzaklaştıracak bir ameli bana öğret,''dedi. Resülullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem, "Allah'a ortak koşmadan ona ibadet et ,namazı kıl, zekatı ver ve akrabalarını ziyarat et." buyurdu.
Abdullah b. Ebu Evfa radıyAllahu anh anlatıyor:
Bir arefe akşamı Resülullah SallAllahu aleyhi ve Sellem ile birlikte oturuyorduk. O sırada Resülullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem buyurdu ki: "Akrabalarından alakasını kesmiş olarak akşamlayan kimse benimle birlikte oturmasın; yanımızdan kalksın."buyurdu. Bunun üzerine, sadece halkanın en sonunda bulunan bir kişi kalkıp gitti.O zat fazla uzaklaşmadı ve bir müddet sonra tekrar geldi. Resülüllah SallAllahu Aleyhi ve Sellem: "Halkadan senden başka kimse kalkmadı, sen neden gittin?buyurdu.
Şöyle cevap verdi:
''Ya ResulAllah! Sizni söylediklerinizi işittim, hemen teyzamin yanına gittim. O, bana dargındı. Beni görünce, ''Seni buraya getiren sebeb nedir'' Sen böyle yapmazdın'' dedi. Ben de sizin söylediklerinizi ona haber verdim. Bunun üzerine biribirimizden özür diledik.''
Adam konuşmasını bitirince Resulullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem
''Güzel bir şey yaptın, oturabilirsin.'' buyurduktan sonra ''Dikkat ediniz! Allah'ın rahmeti, içinde biribirine dargın olanların bulnduğu bir topluluğa inmez.'' buyurdu.
Fakih Ebu'l Leys Semerkandi RadıyAllahu Anh buyurdu ki:
Bu hadis-i şerif, kişinin akrabaları ile münasebeti kesmesinin büyük günahlardan olduğuna delalet eder. Çünkü bu dargınlık, o kimseye ve yanındakilere Allah'ın Rahmetinin inmesine mani olur. Bunun için Müslüman sıla-i rahmi (ykın akraba ile münasebeti) kesmekten tevbe etmesi, işlediği bu günahtan dolayı Allah'tan mağfiret dilemesi ve onları ziyaret etmesi gerekir.
Yukarıdaki Hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz Sallalahu Aleyhi ve Sellem
akrabayı ziyaret etmenin, kişiyi Allah'ın rahmetine yaklaştırıp,
Cehennem azabından uzaklaştıracağını beyan buyurmuştur.
[b]
[b]
http://nurgulce.blogspot.com

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» AZABI KALDIRAN AMEL